Pro pěší turisty

CHKO Blaník je dostupná autobusem z Benešova u Prahy a z Vlašimi. Benešov a Vlašim jsou dostupné vlakem, Benešov má i rychlíkové spojení. Louňovice pod Blaníkem a Načeradec jsou dosažitelné i přímým autobusem z autobusového nádraží Praha - Roztyly.

CHKO Blaník procházejí značené turistické trasy:

  • červená: Libouň – Louňovice – rozcestí pod Blaníky - Velký Blaník – Kondrac
  • červená: rozcestí pod Blaníky – Malý Blaník - Býkovice – Hrajovice
  • červená: Louňovice – Hřivy - Veliš
  • zelená: Velký Blaník – Lesáky – Načeradec.

Turistické stezky umožňují seznámit se s vysoce hodnotnými částmi území a nejdůležitějšími fenomény oblasti a provoz na stezkách přitom neohrožuje dochovaný stav přírody CHKO. Turistické stezky procházejí PR Velký Blaník, PR Malý Blaník a PR Podlesí.

Pěší turistika má v CHKO Blaník dlouholetou tradici, která začíná v době národního obrození (tábory lidu na Blaníku). Výlety na Blaník dlouho souvisely s blanickou pověstí, později přijižděli návštěvníci i za krásami přírody a odpočinkem. K turistické oblibě přispěla i stavba první rozhledny na Velkém Blaníku roku 1895. Druhá rozhledna, postavená roku 1941, stojí na Velkém Blaníku dosud. V Louňovicích pod Blaníkem bylo před 100 lety hned několik ubytovacích zařízení pro turisty. 

Upozornění: V CHKO Blaník je zakázáno táboření mimo vyhrazená tábořiště. Ubytování poskytují ubytovny v Kondraci a rekreační středisko Smršťov. Táboření ve volné přírodě v CHKO je přestupkem proti zákonu a může být sankcionováno blokovou pokutou nebo pokutou uloženou ve správním řízení.

Správa CHKO Blaník

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt